Wszystko, co musisz wiedzieć o skoku w tandemie

Skoki tandemowe od paru lat są bardzo popularną rozrywką. To wszystko za sprawą ich dostępność, ponieważ do skoku nie trzeba mieć żadnego szczególnego przygotowania, badań lekarskich czy kondycji. Dlatego skaczą młodsi i starsi, kobiety i mężczyźni, ludzie, którzy chcą pokonać swój strach, a także ci, którzy od dziecka marzyli o skakaniu ze spadochronem. Co zatem warto wiedzieć o skokach tandemowych?

skydiving-603639_1280Czy skoki w tandemie są bezpieczne?

Przy skokach tandemowych wykorzystuje się nowoczesny sprzęt, który minimalizuje jakiekolwiek ryzyko wypadków, chociaż nie jest ono zerowe. Stosuje się mocną uprząż łączącą uczestnika skoku z instruktorem, a także specjalny spadochron tandemowy z automatem spadochronowym, który odpowiada za automatyczne otwarcie się czaszy wtedy, gdy nie zostanie ona otwarta manualnie. Główne przyczyny wypadków do błędy ludzkie, na przykład niesprawny sprzęt spadochronowy, samolot, skakanie w nieodpowiednich warunkach pogodowych.

Przeciwwskazania do skoku tandemowego

Szkoły spadochronowe reklamują skoki tandemowe jako takie, które dostępne są dla każdego. Są jednak pewne przeciwwskazania, dlatego warto zapoznać się z nimi bliżej. To w szczególności:

  • niewydolność układu oddechowego
  • niewydolność układu krwionośnego
  • poważne choroby laryngologiczne
  • uszkodzenia i choroby kręgosłupa
  • padaczka – epilepsja
  • łamliwość kości

Również trzeba wskazać na ograniczenia wzrostu i wagi uczestnika skoku. Są one zależne od sprzętu wykorzystywanego przez szkolę spadochronową. To maksymalnie 100-120 kilogramów wagi oraz minimalnie 120-140 centymetrów wzrostu. Dlatego skakać mogą także dzieci i młodzież, ale za zgodą opiekuna.

Czy do skoku trzeba mieć jakieś przygotowanie?

Atutem skoków w tandemie jest to, że są one przeznaczone nawet dla osób, które nie są wysportowane, nie mają idealnego zdrowia, także nie jest konieczne przeszkolenie, oprócz tego, które odbywa się bezpośrednio przed skokiem i trwa około 15 minut.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *